Muzeum Narodowe w Male

03 czerwiec 2014.

186
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Muzeum Narodowe w Male4.67 out of 50 based on 3 voters.


Będąc w Male – najmniejszej stolicy świata, warto odwiedzić położone w samym centrum miasta Muzeum Narodowe. W tym miejscu poznamy całą historię Malediwów.

Malediwy | Male jest najmniejszą stolicą na świecie
Malediwy | Male jest najmniejszą stolicą na świecie (by fischerfotos )

Kilka słów o historii muzeum

Muzeum Narodowe w Male zostało otwarte 11 listopada 1952 roku przez premiera Mohammeda Amin Didi. Do 28 kwietnia 2010 roku opiekowało się nim Malediwskie Centrum Językowe i Badań Historycznych. Później muzeum zostało przekazane Szkole Wyższej.

Muzeum Narodowe mieści się w dwóch dużych budynkach, w Parku Sułtana, który jest częścią Pałacu Królewskiego (w pobliżu znajduje się również Meczet Wielkiego Piątku). Stary, trzypiętrowy budynek został częściowo zniszczony przez pożar w 1968 roku. Nowy budynek został zbudowany przez rząd chiński. Otwarcie nastąpiło 26 lipca 2010 roku.

Ekspozycja

Muzeum pozwoli poznać nam chociaż ułamek cudownej historii Malediwów. Zobaczymy tu m.in.: królewskie meble, uroczyste szaty, obuwie i nakrycia głowy, monety, broń (np. karabin używany przez Mohameda Thakurufaanu) oraz zbroję.

Najważniejszymi artefaktami z muzeum są: kamienna głowa Buddy czy XIII wieczne grawerowane drewniane deski z Hukuru Miskiiy.

Na wewnętrznych ścianach muzeum można zobaczyć ręcznie wyryty Koran.

Napaść na muzeum

W lutym 2012 roku miał miejsce atak na muzeum. Islamiści zniszczyli kilka artefaktów pochodzących z XII wieku. Część z nich wykonana była w piaskowca i wapienia więc złożenie ich w całość była niemożliwa.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Muzeum możemy zwiedzać od niedzieli do czwartku, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety sprzedawane są do godziny 16:00. W piątki i soboty muzeum jest nieczynne.

Dorośli turyści za bilet wstępu zapłacą 50 rupii malediwskich, dzieci natomiast – 15.

Muzeum można zwiedzać z anglojęzycznym przewodnikiem.

Być może po wizycie w muzeum część z nas zacznie postrzegać Malediwy nie tylko jako miejsce do prażenia na plaży w gorącym słońcu, ale kraj o bogatej i ciekawej historii.